80.8k views
4 votes
By titration, it is found that 65.5 mL of 0.117 M NaOH ( aq ) is needed to neutralize 25.0 mL of HCl ( aq ) . Calculate the concentration of the HCl solution.

User Wayneio
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

0.30 M

Step-by-step explanation:

In case of titration , the following formula can be used -

M₁V₁ = M₂V₂

where ,

M₁ = concentration of acid ,

V₁ = volume of acid ,

M₂ = concentration of base,

V₂ = volume of base .

from , the question ,

M₁ = ? M

V₁ = 25.0 mL

M₂ = 0.117 M

V₂ = 65.5 mL

Using the above formula , the molarity of acid , can be calculated as ,

M₁V₁ = M₂V₂

Putting the respective values -

M₁ * 25.0mL = 0.117 M * 65.5 mL

M₁ = 0.30 M