12.1k views
5 votes
Ricardo is building a new garden and is buying soil to fill it up. He buys 4 grams of of soil for $10.00. what is the unit rate for the soil in kilograms?

User Farrel
by
5.2k points

1 Answer

4 votes
2.5 dollars per gram
User MostafaR
by
4.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.