45.2k views
4 votes
How many moles of compound are present in 33 grams of KMnO4?
Answer in units of mol.​

1 Answer

5 votes

Answer: 0.21 mole

Step-by-step explanation:

Atomic mass of Potassium, K = 39.1g/mol

Atomic mass of Manganese, Mn = 54.9g/mol

Atomic mass of Oxygen, I = 16g/mol

First find the molar mass of KMnO4, that is

KMnO4 = 39.1+54.9+(16)4

Molar mass of KMnO4 = 158g/mol

Hence,

1 mole of KMnO4 = 158g

Let x mole of KMnO4 = 33g

x = 33/158 mole

x = 0.21 mole

User Dbruning
by
6.5k points