Answer:g=a=10m/s^2,
M=40kg,
S=150mm/1000=0.15m*30steps each=4.5m,
F=ma=40*10=400N
Power=W/t=F*s/t=F*V=1800/6 = 300W or 0.3kW
Step-by-step explanation:
7.9m questions
10.5m answers