170k views
5 votes
Tulle

2. At O°C, air can contain
4.85 g/m² of water vapor.
Assume the actual water
vapor content is 0.97 g/m3.
What is the RH?

User AllisonC
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

RH = 20%

Step-by-step explanation:

Data given:

water pressure at 0°C = 4.85 g/m³

Actual water vapor density = 0.97 g/m³

Relative humidity (RH) = ?

Solution:

Formula used

Relative humidity (RH) =
(actual vapor density)/(saturated vapor density of water) x 100%

As we know that at 0°C water vapor have 4.85 g/m³ saturated vapor density.

So,

put values in the above formula

Relative humidity (RH) = 0.97 g/m³ / 4.85 g/m³ x 100%

Relative humidity (RH) = 0.2 x 100%

Relative humidity (RH) = 20%

So,

Relative humidity (RH) = 20%

User SitWolf
by
7.1k points