42.9k views
4 votes
Which of the following is the best estimate of the amount of sales tax if the sales tax is 6% charged to the purchase of items costing a total of $33.26?

A. $35
B. $1
C. $32
D. $2

1 Answer

4 votes

Answer:

D. $2

Explanation:

Given: Sales tax = 6%

Cost of items= $33.26

Now, finding the amount of sales tax charged on the purchase of items.

As given, 6% sales tax charged on the purchase of items.

∴ Amount of sale tax=
Sales\ tax\% * cost\ of\ items\ purchased


Amount\ of\ sales\ tax= (6)/(100) * \$ 33.26


Amount\ of\ sales\ tax= \$ 1.9956 \approx \$ 2

Hence, the amount of sales on purchase of items is $2.

User Maylin
by
7.2k points