2.2k views
0 votes
Starting with the stock solution of 6.0 M, how many milliliters of 6.0 M sulfuric acid are needed to make 450 mL of 1.2 M solution? *

1 Answer

3 votes

Answer: The volume of stock solution needed is 90 mL

Step-by-step explanation:

To calculate the molarity of the diluted solution, we use the equation:


M_1V_1=M_2V_2

where,


M_1\text{ and }V_1 are the molarity and volume of the stock sulfuric acid solution


M_2\text{ and }V_2 are the molarity and volume of diluted sulfuric acid solution

We are given:


M_1=6.0M\\V_1=?mL\\M_2=1.2M\\V_2=450mL

Putting values in above equation, we get:


6.0* V_1=1.2* 450\\\\V_1=(1.2* 450)/(6.0)=90mL

Hence, the volume of stock solution needed is 90 mL

User VikingBlooded
by
6.7k points