219k views
5 votes
If the x-component of a force vector is 5.17 newtons and its y-component is 8.80 newtons, then what is its magnitude?

User Ovejka
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

10.21 N

Step-by-step explanation:

As the force is a vector, it can be decomposed in two components perpendicular each other, so there is no projection of one component in the direction of the other.

When divided in this way, the magnitude of the resultant vector can be found simply applying trigonometry, as follows:

F² = Fx² + Fy² ⇒ F = √(Fx)²+(Fy)²

Replacing by Fx= 5.17 N and Fy = 8.8 N, we get:

F = √(5.17)²+(8.8)² =10.21 N

User Steven Bayer
by
7.3k points