14.3k views
0 votes
(b) A machine in a food canning factory produces 250 cans every hour. How many cans

would be produced in 25 minutes?
(C) If 14 pens cost $5.60, find the cost of 3 pens.

1 Answer

5 votes

Answer:

B ) The number of cans produce in 25 minutes is 104

C) The cost of 3 pens is $1.2

Explanation:

Given as :

B) The number of cans produce every hour = 250

Let The number of cans produce in 25 minutes = x

Applying The unitary method

∵ 1 hour = 60 minutes

∵ The number of cans produce in 60 minutes = 250

So, The number of cans produce in 1 minute =
(250)/(60)

∴ The number of cans produce in 25 minutes =
(250)/(60) × 25

Or, x = 104.167

Or, x ≈ 104

Hence, The number of cans produce in 25 minutes is 104 . Answer

C) The cost of 14 pens = $5.60

Let The cost of 3 pens = y

Applying unitary method

∵ The cost of 14 pens = $5.60

So, The cost of 1 pen =
(5.60)/(14)

∴ The cost of 3 pens =
(5.60)/(14) × 3

i.e y =
(5.60)/(14) × 3

Or, y = $1.2

Hence, The cost of 3 pens is $1.2 Answer

User Mechanicker
by
4.2k points