16.8k views
5 votes
The sugar sweet company is going to transport is sugar to the market. It will cost 7500 to rent trucks plus $125 for each ton of sugar transported. The car the total cost. What is the total cost of transporting 15 tons

User Teimuraz
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

y = total cost and x = number of tons

y = 125x + 7500

the total cost for transporting 15 tons...sub in 15 for x

y = 125(15) + 7500

y = 1875 + 7500

y = $ 9375 <===== total cost

User Hexodus
by
6.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.