53.8k views
0 votes
At the lying lemon used car company each salesperson makes $5.75 per hour and receives 6 1/2% commission on sales what would a salesperson earn if they worked for 8 hours and sold a car for $9290

User Poshan
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

At the lying lemon used car company each salesperson makes $5.75 per hour and receives 6 1/2% commission on sales. Converting

6 1/2% to decimal, it becomes 6.5%

If a Salesperson worked for 8 hours, the amount that he would earn would be

8 × 5.75 = $46

If the salesperson sold a car for $9290, his commission would be

6.5/100 × 9290 = 0.065 × 9290 = $603.85

Total amount that the sales person would earn is

46+ 603.85 = $649.85

User Carter Cobb
by
7.5k points