3.1k views
4 votes
Laurence, the stadium manager, spends $22,000 on a broadcast TV ad, $30,000 on a cable TV ad, and $6,000 on a radio ad. What percentage of broadcast TV advertising did he do? (Round up)

User Pinchas K
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

38 % of amount is spent on broadcast TV advertising

Solution:

Given that,

Amount spend on broadcast TV ad = $ 22, 000

Amount spend on cable TV ad = $ 30, 000

Amount spend on radio ad = $ 6000

To find: percentage of broadcast TV advertising

Total amount = $ 22, 000 + $ 30, 000 + $ 6000

Total amount = $ 58000

percentage of broadcast TV advertising =
\frac{\text{ amount spend on broadcast tv}}{\text{ total amount}} * 100


\rightarrow (22000)/(58000) * 100\\\\\rightarrow 0.3793 * 100 = 37.93 \approx 38

Thus 38 % of amount is spent on broadcast TV advertising

User Setafire
by
6.9k points