Answer:
The empirical formula for the compound is :

or , NHO3
Step-by-step explanation:
Empirical formula : It is the simplest ratio of atoms present in a compound.
Calculate number of moles of H , N and O using formula :


Avogadro number is represented by N0 and contain =
atoms
1.Calculate number of moles of O
Number of Atoms =

Insert value in :


O = 11.95 mole = 12.0 mole
(11.95 is almost equal to 12 )
2.Calculate number of moles of N
Given mass = 56 .0 g
Molar mass of N = 14 g/mol


N = 4.0 mole
3.Calculate number of moles of H
Already given in moles
H = 4.0 moles
3.Calculate Simple ratio : Divide the moles of each H ,O ,N by the 4.0 mole ( It is the smallest number)
Ratios Are :
O = 3

N = 1

H = 1

So the empirical formula should be :

or
NHO3