214k views
0 votes
Javier bought 14.5 pounds of dried navy beans for $25.52.What is the price per pound of the beans?

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.76

Explanation:

Set up algebraic equation: 14.5x=25.52

Divide both sides by 14.5 to isolate x: x=1.76

User Deprecated
by
5.1k points