131k views
1 vote
A 2.53 kg particle has a velocity of vx = 6.8 m/s and vy = 7.21 m/s. Find the magnitude of its total momentum. Answer in units of kg · m/s.

User Stan Liu
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

25.05 kg m/s

Step-by-step explanation:

mass, m = 2.53 m/s

vx = 6.8 m/s

vy = 7.21 m/s

Resultant velocity,
v = \sqrt{v_(x)^(2)+v_(y)^(2)}


v = \sqrt{6.8^(2)+7.21^(2)}

v = 9.9 m/s

Momentum, p = mass x velocity

p = 2.53 x 9.9

p = 25.05 kg m /s

User Joren Vh
by
7.2k points