231k views
5 votes
When you buy a dozen bagels for $2.39 , you get an additional bagel free. What is your cost per bagel?

User Mmsilviu
by
5.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

its about 20 cents per bagel

Explanation:

All i did was divide 2.39 by 12 and just rounded up the 0.19916666666 to 0.20

User George Davis
by
4.8k points
1 vote

Answer:.18

Explanation:

You do 2.39 divided by 13 to get .183 but round to 18 cents per bagel

User AlexGIS
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.