Answer:
Prime cost per unit is: a. $7.00
Step-by-step explanation:
Prime costs are direct costs and calculated by the following formula:
Prime costs = Direct materials + Direct labor
Prime cost per unit = Prime costs/ number of units are produced
Barnard Company produced and sold 10,000 units. Direct materials were $50,000; Direct labor were $20,000.
Prime costs = $50,000 + $20,000 = $70,000
Prime cost per unit = $70,000/10,000 = $7.00