8.5k views
2 votes
Calculate the volume in milliliters (mL) of a 2.48 M

KOHsolution required to titrate (neutralize) 25.0 mL of 6.52 M
HClsolution.

1 Answer

3 votes

Answer:

65.72 mL

Step-by-step explanation:

In case of titration , the following formula can be used -

M₁V₁ = M₂V₂

where ,

M₁ = concentration of acid ,

V₁ = volume of acid ,

M₂ = concentration of base,

V₂ = volume of base .

from , the question ,

M₁ = 6.52 M

V₁ = 25.0mL

M₂ = 2.48 M

V₂ = ?

Using the above formula , the volume of base , can be calculated as ,

M₁V₁ = M₂V₂

6.52 M * 25.0mL = 2.48 M * V₂

V₂ = 65.72 mL

User SunghoMoon
by
6.9k points