218k views
4 votes
A titration was performed on 50.0mL of 0.250 M NaOH.After the

addition of 7.14mL of HCI, the phenolpthalein indicatorchanged from
pink to colorless. What was the concentration ofthe hydrochloric
acid?

User Arifa Chan
by
6.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

1.750 M

Step-by-step explanation:

In case of titration , the following formula can be used -

M₁V₁ = M₂V₂

where ,

M₁ = concentration of acid ,

V₁ = volume of acid ,

M₂ = concentration of base,

V₂ = volume of base .

from , the question ,

M₁ = ? M

V₁ = 7.14 mL

M₂ = 0.250 M

V₂ = 50 mL

Using the above formula , the molarity of acid , can be calculated as ,

M₁V₁ = M₂V₂

M₁ * 7.14 mL = 0.250 M * 50mL

M₁ = 1.750 M

Hence, the molarity of the hydrochloric acid = 1.750 M

User Girish Kumar Sinha
by
7.1k points