Answer:
m=417.24 kg
Step-by-step explanation:
Given Data
Initial mass of rocket M = 3600 Kg
Initial velocity of rocket vi = 2900 m/s
velocity of gas vg = 4300 m/s
Θ = 11° angle in degrees
To find
m = mass of gas
Solution
Let m = mass of gas
first to find Initial speed with angle given
So
Vi=vi×tanΘ...............tan angle
Vi= 2900m/s × tan (11°)
Vi=563.7 m/s
Now to find mass
m = (M ×vi ×tanΘ)/( vg + vi tanΘ)
put the values as we have already solve vi ×tanΘ
m = (3600 kg ×563.7m/s)/(4300 m/s + 563.7 m/s)
m=417.24 kg