215k views
3 votes
A snack food manufacturer uses 2,000 kg of peanuts to make two different snack products. Product A contains 30% peanuts by mass and product B contains 70% peanuts by mass. If the mass of product A is 3 times larger than the mass of product B, what is the mass of product B?

User Bentzi
by
7.8k points

1 Answer

5 votes

Answer: 1250 kg.

Explanation:

Let x = mass of product A.

y=mass of product B

Then , According to the given statement , we have


0.3x+0.7y=2000-------------(1)\\\\x=3y-----------(2)

Put value of x from (2) in (1) ,we get


0.3(3y)+0.7y=2000


0.9y+0.7y=2000


1.6y=2000


y=(2000)/(1.6)=(20000)/(16)=1250

Put value of y in (2) ,we get x= 3(1250)=3750 =mass of product A

Therefore, the mass of product B =1250 kg.

User Bugmaster
by
6.9k points