Answer:
P(3 hits) = 27 / 512
Step-by-step explanation:
Given
P = AVG = 0.375 = 375 / 1000 = 3 / 8
This is the probability of success, success, success in three consecutive independent trials.
P(3 hits) = P*P*P = P³ = (3/ 8)³ = 27 / 512
7.8m questions
10.4m answers