94.6k views
0 votes
PLZ help me super really really fast

PLZ help me super really really fast-example-1
User LHWizard
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

A. 3 cm

Explanation:

The smallest face has the sides 4 cm and 8 cm. If the water is 4 cm from its top, then the height of the water is
16-4=12 cm and the volume of the water is


V_(water)=4\cdot 8\cdot 12=384\ cm^3

The largest face has the sides 8 cm and 16 cm. If the container is placed on its largest face, then the volume of the water is


V_(water)=8\cdot 16\cdot h \ cm^3,

where h is the height of the water.

Equate volumes of the water:


8\cdot 16\cdot h=384\\ \\h=(384)/(8\cdot 16)=3\ cm

Therefore, the water is 3 cm from the bottom.

User Jagra
by
6.5k points