Answer:
1002.2688 m/s
Step-by-step explanation:
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
h = The length of a string = 2 m
m = Mass of block = 1.6 kg
= Mass of bullet = 0.01 kg
Here, the potential energy of the fall will balance the kinetic energy of the bullet

Velocity of block is 6.26418 m/s
As the momentum of system is conserved we have

The magnitude of velocity just before hitting the block is 1002.2688 m/s