56.7k views
3 votes
Caculate the mass of a solid with a density of 14.2 g/cm cubed and a volume of 350 cm cubed​

1 Answer

5 votes

Answer:

The mass of solid with density 14.2 g/cm3 and volume 350 cm3 is 4.97 Kg.

Step-by-step explanation:

Formula for density is given below :


density = (mass)/(volume)


volume = 350 cm^(3)


density = 14.2 g/cm^(3)

Insert the values in the formula


14.2 = (mass)/(350)

on cross multiplication :


mass = density* volume


mass = 14.2* 350


mass = 4970 g

1 g = 0.001 Kg


mass =4970* 0.001 Kg

mass = 4.97 Kg

Note : Check the units of volume and density carefully

User Webwesen
by
7.3k points