103k views
5 votes
At a place where an object is thrown vertically downward with a speed of while a different object is thrown vertically upward with a speed of Which object undergoes a greater change in speed in a time of 2 s?

User Matteo
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Both objects will undergo the same change in velocity

Step-by-step explanation:

m = Mass of the Earth = 5.972 × 10²⁴ kg

G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²

r = Radius of Earth = 6371000 m

m = Mass of object

Any object which is falling has only the acceleration due to gravity.


ma=(GMm)/(r^2)\\\Rightarrow a=(GM)/(r^2)\\\Rightarrow a=(6.67* 10^(-11)* 5.972* 10^(24))/((6.371* 10^6)^2)\\\Rightarrow a=9.81364\ m/s^2

The acceleration due to gravity on Earth is 9.81364 m/s²

So, the speeds of the objects will change at an equal rate of 9.81364 m/s² but the change will be negative when an object is thrown up.

Hence, both objects will undergo the same change in velocity.

User Gerald Davis
by
7.7k points