Answer:
The unit cost of 8 CDs for $56.99 is $7.12 and the unit cost of 3 CDs for $22.99 is $7.66.
And the better value is of 8 CDs for $56.99.
Explanation:
Given:
8 CDs for $56.99 or 3 CDs for $22.99.
Now, to find the unit cost to determine which is better value.
By using unitary method we find it:
So, to get the unit cost of 8 CDs for $56.99:
If 8 CDs cost $56.99.
Then, 1 CD cost =

Thus, the unit cost = $7.12.
Now, to get the unit cost of 3 CDs for $22.99:
If 3 CDs cost $22.99.
Then, 1 CD cost =

Thus, the unit cost = $7.66.
Now, on comparing we determine the better value is of 8 CDs for $56.99.
Therefore, the unit cost of 8 CDs for $56.99 is $7.12 and the unit cost of 3 CDs for $22.99 is $7.66.
And the better value is of 8 CDs for $56.99.