178k views
4 votes
Two parallel electrodes that are typically separated by 3cm with a 5V potential difference across them.

What is the magnitude of the electric field between the two electrodes in ionization type detectors?

1 Answer

3 votes

Answer:

166.7 V/m or 166.7 J/C

Step-by-step explanation:

The formula for electric field is

volts/distance

Given

volts = 5V

Distance =0.03m

= 5V / 0.03m

= 166.7 V/m

Recall

1 V/m = 1 J/C

The magnitude of the electric field between the two electrodes in ionization type detectors = 166.7 V/m or 166.7 J/C

User Adrian Neatu
by
6.6k points