Answer:
2.933 kg m/s
Step-by-step explanation:
impulse = change in momentum
impulse = mass ( final velocity - initial velocity )
= 0.0459 ( 63.9 - 0 )
= 0.0459 × 63.9
= 2.93301 kg m/s
or = 2.933 kg m/s up to 4 significant figures
7.8m questions
10.5m answers