50.6k views
16 votes
Determine the empirical formula of a compound containing 48. 38 grams of carbon, 6. 74 grams of hydrogen, and 53. 5 grams of oxygen.

In an experiment, the molar mass of the compound was determined to be 180. 15 g/mol. What is the molecular formula of the compound?

For both questions, show your work or explain how you determined the formulas by giving specific values used in calculations

User Dushyantp
by
7.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

I recently answered this question. The response I submitted is included below. I beleive my answer should be correct.

Step-by-step explanation:

Question 1:

C: 48.38g(1mol/12g) = 4.0317

H: 8.12g(1mol/1.01g) = 8.12

O: 53.5g(1mol/16g) = 3.34375

Divide by the smallest amount (3.34375)

C = 4.0317/3.34375 = 1.206 = 1

H = 8.12/3.34375 = 2.42 = 2

O = 3.34375/3.34375 = 1

Empirical formula = CH2O

Question 2:

Molecular formula = n(empirical formula)

n = molar mass (compound)/molar mass (empirical)

Empirical formula: CH2O

Molar mass of CH2O = 12 + 2x1 + 16 = 30 g/mol

Molar mass of compound: 180.15 g/mol


n=(180.15g/mol)/(30g/mol)= 6

Molecular formula = C6H12O6

User Amir Imam
by
8.1k points