200k views
3 votes
Calculate the density of 2.00 cm^3 of salt having a mass of 4.32 g. Express the answer using proper significant figures and units.

User Alhoseany
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Density = mass / volume

mass = 4.32 grams

volume = 2 cm^3

Density = 4.32 / 2

Density = 2.16 grams/cm^3

The units and the sig digs are correct for density.

User Mrwweb
by
6.8k points