Answer:
See below
Step-by-step explanation:
Chlorine has 17 electrons in it's shell.
(See the attached file to get the idea of what subshell would be filled first).
The accommodations:
s = 2 electrons
p = 6 electrons
d = 10 electrons
f = 14 electrons
Now, the electronic configuration of chlorine:
1s²2s²2p⁶3s²3p⁵
(2+2+6+2+5 = 17 electrons)
![\rule[225]{225}{2}](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/high-school/3icqlwn6du2l5ygbr7z2lp6sjjralcpq09.png)
Hope this helped!
~AH1807