49.3k views
3 votes
An E.M.F. Of 75 volts is placed across a 15 ohm fixed resistor. What current flows through

the resistor?

User Solowalker
by
7.5k points

1 Answer

2 votes
I think you only have to apply ohm’s law

V=IR

I=V/R = 75/15 = 5

I= 5A
User Billy Pilgrim
by
7.7k points