836 views
2 votes
QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound

1 Answer

3 votes

Answer:

2.40 per pound

Explanation:

If 4 pounds = $9.60

1 pound =

9.60* 1 / 4 = $2.40

=$2.40

User Hallidave
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories