menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A car has a kinetic energy of 41.6 kJ. The speed of the car is 8.0m/s. Calculate the mass of the car.
asked
Sep 20, 2022
51.0k
views
4
votes
A car has a kinetic energy of 41.6 kJ.
The speed of the car is 8.0m/s.
Calculate the mass of the car.
Physics
high-school
Simon McClive
asked
by
Simon McClive
6.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
K=1/2 mv2
M=?
41.6kj convert to joules by multiplying by 1000 so it will be 41,600J because the unit of kinetic energy is in joules.
41,600=1/2(m)(8)
Arrange the equation it will be:
M= 41,600/4 = 10,400
Final answer is:
m= 10,400 kg
Boris Barroso
answered
Sep 24, 2022
by
Boris Barroso
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org