Answer:
A. A rate with one in the numerator
Explanation:
We can find the unit rate when given a rate by dividing the unit in the numerator by the quantity in the denominator. For example, if we are given the rate $4.50/5 gallons of milk, we can divide 4.50 by 5 to find the unit price, which is dollars per one gallon of milk. A unit rate means a rate for one of something. We write this as a ratio with a denominator of one. For example, if you ran 70 yards in 10 seconds, you ran on average 7 yards in 1 second. Both of the ratios, 70 yards in 10 seconds and 7 yards in 1 second, are rates, but the 7 yards in 1 second is a unit rate.