Answer:
μ=1/5=0.2
Step-by-step explanation:
using the formula
Fs=Fn*μ
Where
Fs is the static force
Fn = Normal force
μ= coefficient
so if Fn=25n
and it requires 5 n to start moving, means the max Fs is 5n
5=25μ
μ=5/25
7.8m questions
10.4m answers