108k views
2 votes
Frank pays 2.85 for a bag of 15 tangerines.

Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

2 Answers

0 votes

Answer:

The answer is $0.19

Explanation:

Divide 2.85 by 15.

2.85 ÷ 15 = 0.19

User Ernesto Alfonso
by
7.1k points
3 votes

Answer:

19 cents because 2.85/15=0.19ct and now we round it up its 20cents!

Explanation:

Hope this helps!

User Badaboum
by
7.4k points