71.2k views
1 vote
Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for
$10.35. What is the unit rate for the pecans?

1 Answer

5 votes

Answer:

3.45 per pound of peacans

Explanation:

we know that 3 pounds of peacans is 10.35 dollars so all that we have to do to find the unit rate is divide 10.35 by 3 and we get 3.45$

User Manish Punia
by
6.4k points