217k views
4 votes
Sandra bought 4 pounds of oranges for $10.75. What is the unit price per pound?

User Aryn
by
4.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.69

Explanation:

hope it helps

User Harsh Bhavsar
by
4.8k points
3 votes

Answer:

2.69

10.75 divided by 4 is 2.6875 which rounded is 2.69 because 2.6875 is not accurate when it comes to dollars and cents

User Hodes
by
5.3k points