177k views
2 votes
Purchased goods on credit Rs. 2,000 from hari at 10% trade discount​

User Akash Babu
by
6.9k points

1 Answer

7 votes

Answer:

SHE / HE HAS PURCHASED GOOD = 2000

CREDIT CARD

DISCOUNT = 10 %


(10)/(100) * 2000 \: = (10 * 20)/(1) = 200

DISCOUNT YOU GOT IS 200

User Vishnu Shekhawat
by
6.8k points