37.4k views
4 votes
Sean bought 1.8 pounds of gummy bears and 0.6 pounds of jelly beans and paid $10.26. He went back to the store the following week and bought 1.2 pounds of gummy bears and 1.5 pounds of jelly beans and paid $15.09. What is the price per pound of each type of candy?

User Masterxilo
by
5.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1 pound of gummy bears = $3.20

1 pound of jelly beans = $7.50

Explanation:

1.8 pounds of gummy bears + 0.6 pounds of jelly beans

= $10.26

1.2 pounds of gummy bears + 1.5 pounds of jelly beans

= $15.09

2.5 × (1.8 pounds of gummy bears + 0.6 pounds of jelly beans) = 2.5 × $10.26

--> 4.5 pounds of gummy bears + 1.5 pounds of jelly beans = $25.65

(4.5 pounds of gummy bears + 1.5 pounds of jelly beans) - (1.2 pounds of gummy bears + 1.5 pounds of jelly beans) = 3.3 pounds of gummy bears

3.3 pounds of gummy bears

= $25.65 - $15.09

= $10.56

1 pound of gummy bears

= $10.56 ÷ 3.3

= $3.20

1 pound of jelly beans

= [$10.26 - ($3.20 × 1.8)] ÷ 0.6

= $4.50 ÷ 0.6

= $7.50

User Akkilis
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.