41.8k views
5 votes
A 2-quart carton of non-dairy creamer costs $2.24. What is the price per cup?

2 Answers

2 votes

Answer:

.28 cents a cup. There are 4 cups in one quart. So 8 cups in 2 quarts. Divide $2.24 by 8= .28

User Swami
by
7.0k points
3 votes

Answer: I think the answer is $0.28, but I'm not sure.

Explanation:

User Dan Gravell
by
6.2k points