211k views
4 votes
50 pounds of pet food for
$37.99
Unit rate

User Gsakkis
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$0.76

Explanation:

$37.99 divided by 50 pounds = $0.7598 per pound

Round 0.7598 and you will end up with 0.76.

User Anton Barycheuski
by
8.0k points