138k views
3 votes
Johnny paid $42 for 12 cartons of orange juice. What is the unit rate, in dollars per carton, of orange juice that Johnny paid?

$3.50 per carton
$3.00 per carton
$4.00 per carton
$4.50 per carton

1 Answer

5 votes

First, you do

42 divided by 12

42/12

That will equal = 3.5

So the correct answer is the first one

$3.50 per carton

User Akihiro
by
5.5k points