3.7k views
4 votes
the cost price of a washing machine is $ 15,480 , if the selling price is $ 17,000 tell if there will be a profit or loss ..........

User Syon
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Cost price of washing machine= $15480 Selling price of washing machine= $ 17000 Its profit Profit= Selling price- cost price =17000-15480 =$1520

User Haziq
by
7.6k points