Answer:

Explanation:
We are asked to find which ice cream is a better buy. We will compare the unit prices or price per ounce.
The unit price is found by dividing the price by the number of ounces.
1. Haagen - Dazs

This ice cream costs $5.04 for 14 ounces.


2. Ben & Jerry's

This ice cream costs $4.96 for 16 ounces.


$0.31 per ounce is less than $0.36 per ounce, so Ben & Jerry's is the better buy.