212k views
18 votes
A gas occupies a volume of 567 mL at 35. 0 oC and 99 kPa. What is the volume of the gas at 273

K and 101. 3 kPa?

1 Answer

7 votes

Answer:

0.00 °C = 273 K. 1.00 atm = 760.0 mm Hg = 101.325 kPa = 101,325 Pa. 273 1.

Step-by-step explanation:

User Rafael Corzo
by
7.9k points