151k views
1 vote
5 lbs. of potatoes cost $45. How many lbs. of potatoes can you get with $261?

User Seeven
by
7.7k points

2 Answers

3 votes
$261 divided by $45 is 5.8, and 5.8 times 5 is 29lb
User Emiliano Zilocchi
by
8.2k points
3 votes

Answer:

29 lbs of potatoes

Explanation:

$45 divided by 5 lbs = 9 ($9 per lb)

$261 divided by 9 = 29

User Lostomato
by
7.6k points