24.9k views
3 votes
A piece of copper has a volume of 100.0 cm³. If the mass is 890 g, what is the density of copper

User Trondd
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

mass = m =890 g volume = v =100cm³

Density = m/v =890g / 100cm³ =8.9g/cm³

User Horbags
by
7.8k points